Sveikas Žmogus rašo. Kūdikių masažo pamokėlės – kursai mamai ir kūdikiui

2014-05-08

preiksa.com-DSC_1228

PRADŽIŲ PRADŽIA arba kaip buvo įkurta Tarptautinė kūdikių masažo asociacija

Kūdikiai masažuojami buvo visais laikais įvairiose kultūrose visame pasaulyje, tam, kad išvengtų ligų, tačiau tai buvo nedovanotinai pamiršta vakarų kultūrose ypač pokario metais. Apie kūdikių masažą ‘priminė’ amerikietė Vimala McClure. 1970 metais ji, būdama studente, dirbo Indijoje, labiausiai nepritekliaus paliestose vietovėse. Ten moterys masažuodavo savo mažylius ir tai buvo tiesiog jų rutinos dalis. Teigiamas prisilietimas suteikė jiems galimybę jaustis saugesniems ir mylimiems.

.
Pati papusi mama Vimala McClure pati galėjo įvertinti masažo naudą. Prisiminusi Indijoje naudotus masažo judesius, prijungusi šiek tiek švediško masažo judesių, refleksologijos bei jogos, ji sudarė masažo judesių rinkinį. Praktikuojant tai su savo kūdikiu ji galėjo stebėti teigiamą reakciją, kaip mažylis atsipalaiduoja ir gauna fizinę naudą.
Ji pradėjo dalintis savo patirtimi su kitais tėvais, vaikų priežiūros specialistais ir išvydusi poreikį ir realią naudą, 1981 metais, su grupele jau apmokytų instruktorių ji įkūrę Tarptautinę Kūdikių Masažo Asociaciją. Nuo tada TKMA plito dideliu greičiu ir šiuo metu instruktoriai dirba daugiau nei 30 pasaulio šalių. Įkūrėjos vizija – kūdikių masažą paversti niekuo neišsiskiriančia mažųjų auginimo tradicija, kurią tėvai taikytų nuolat.

Aš apie kūdikių masažą sužinojau 2009 metais, kai gimė pirmasis mano sūnus, o man teko susidurti su įvairiais motinystės iššūkiais. Simoną kamavo pilvuko diegliai, jis buvo įsitempęs, sunkiai užmigdavo ir miegodavo labai trumpai. Kūdikių masažo pamokėlės buvo pirmoji tik mudviejų kelionė iš namų, kai jam buvo beveik 3 mėnesiai. Pirmiausia man tai buvo smagus pasibuvimas su kitomis mamomis, o labai greitai pamačiau ir masažo poveikį mažyliui. Jis tapo ramesnis, mažiau įsitempęs, pavargęs užmigdavo, o ne kankindavosi bandydamas kovoti su miegeliu. Masažas pakeitė mūsų kasdienybę, pagerino tarpusavio supratimą, o svarbiausia – jo ramus miegelis leido man iš tikrųjų mėgautis motinyste. Po dviejų metų gimus antrąjam sūnui Kasparui nieko nelaukusi ėmiau jį masažuoti nuo pirmųjų gyvenimo dienų – tai buvo tiesiog smagus mudviejų laikas. Savo pirmagimį taip pat galėjau įtraukti į šią malonią veiklą. Jis jausdavosi labai svarbus – didysis broils, galintis masažuoti broliui kojytes. Man buvo smagu, kad radau būdą kaip įtraukti Simoną į kuo daugiau darbelių su mažuoju, kad vienturtėlio nukarūnavimas būtų kuo lengvesnis jam.
Kūdikių masažo nauda ir privalumais įsitikinau pati, mačiau kaip tai veikia mano mažylius. Kai po 8 metų gyvenimo svetur apsisprendėme grįžti į Lietuvą, o aš ieškojau širdžiai mielos veiklos, nusprendžiau kūdikių masažo pamokėlės „parvežti“ mamytėms Lietuvoje. Įgytas Tarptautinės Kūdikių Masažo Asociacijos sertifikatas suteikia galimybę mokyti mamytes pačioms masažuoti savo vaikučius. Beveik metus užsiėmiau tiktai sklaida – naujam dalykui išplisti reikia nemažai laiko. Gimdymo namuose iki šiol rengiu trumpus pristatymus apie tai, kas yra masažo pamokėlės. Neretai tai suprantama kaip masažas, kurį darau aš. Bet masažas daromas mamytės rankomis yra daug geriau. Vaikelis nepatiria streso bandydamas priprasti prie svetimų rankų.
Praėjo daugiau nei metai nuo pirmųjų užsiėmimų, apie pamokėles sužino vis daugiau mamų. Smagu stebėti mamų reakciją, kai jos supranta, kad masažas patinka jų vaikučiams. Dar mamoms patinka tai, kad užsiėmimuose ne tik masažuojame. Pokalbiai prie arbatos ir skanėstų yra taip pat ne ką mažiau svarbu.

 

APIE MASAŽĄ

 

Susijunkite su savo vaiku lyg širdis su širdimi. Lieskite juos savo rankomis, savo akimis ir savo širdimi… (Vimala McClure, Tarptautinės Kūdikių Masažo Asociacijos ikūrėja).
KŪDIKIŲ MASAŽAS TAI: NE gydymas ir NE kūdikių terapija. Mes aukštiname puoselėjamą artimą prisilietimą. Nes filosofai ir mokslininkai (D. Winnicot, J. Bowly ir kiti) pripažino, jog būdami kūdikiai mes pasąmonėje užfiksuojame pirmasias savo patirtis ir jausmus. Ši ankstyvoji atmintis tampa pagrindu to, kaip mes elgiamės užaugę. Naujagimiui būdinga sudėtinga prieraišumo sistema. Pašalinti nerimą ir suteikti saugumo jausmą gali tik pats artimiausias žmogus – mama. Taigi kūdikis nuolat ieško būdų išlaikyti mamą šalia savęs. Smagiai ir kokybiškai leisdamos laiką su mažyliais mamos augina jų pasitikėjimą savimi, mama ir aplinka. Per akių kontaktą, kvapą, balsą, prisilietimą, sūpavimą ir tiesiog glaudimą kuriame saugaus prieraišumo jausmą, kuris gali motiną ir vaiką išlaikyti artimus ne tik kūdikystėje, vaikystėje, bet ir kur kas ilgiau. Juk ne vienam iš mūsų taip gerą ir saugu pas mamą grįžti bet kada, net tada kai jau patys esame tėvai…Ankstyva teigiama patirtis padeda pamatą laimingam gyvenimui.
Mokinamės ne tik masažo judesių. Kūdikių masažas taip pat apima žmonių tarpusavio ryšio skatinimą nuo pat gyvenimo pradžios ir unikalaus bendravimo tarp mamos ar tėčio ir kūdikio svarbą.
Kūdikio rutinoje ieškome laiko, kai jis būna nusiteikęs geriausiai. Kai pilvelis pilnas, o užpakaliukas sausas – laikas mėgautis kokybišku laiku su mamyte. Atsižvelgiant į kūdikių elgesio stadijas, tinkamiausia yra ramiai budrus laikas, tada kūdikis labiausiai atviras bendravimui, imliausias ir pasiruošęs švelniems prisilietimams. Masažuojant kūdikis gauna taip reikalingą nedalomą dėmesį, prašydami leidimo masažuoti rodome pagarbą mažam žmogučiui. Tolerancija ir meilė, kurią skleidžia mama švelniu prisilietimu, linkėjimas tik pačio geriausio savo kūdikiui – mamos rankos gali padaryti stebuklus. Ne tik nuraminti pilvuko diegliukus, pagerinti raumenukų tonusą ar atpalaiduoti įsitempusius raumenukus, kartais užtenka tiesiog priglausti – juk taip gera šalia mamos.

 

 

KŪDIKIŲ MASAŽO PRIVALUMAI
Prisilietimas yra neapsakomai svarbi patirtis ankstyvojoje kūdikystėje. Tyrimai rodo, kad ši patirtis gali padaryti didelę įtaką įvairiems mūsų gyvenimo aspektams ateityje. Stimuliuojantis augimą prisilietimas turi ilgalaikius privalumus ir gali turėti įtaką tam, kaip mes mąstome, kaip bendraujame su aplinkiniais ir svarbiausia, kaip mes vertiname patys save. Kūdikių masažas skatina ankstyvą artimo ryšio arba prieraišumo tarp tėvų ir vaikų kūrimą. Naudojant švelnią stimuliaciją kartu su verbaline komunikacija (arba tiesiog kalba) dalinamės su kūdikiu nuostabia patirtimi. Masažo judesiai gali būti stimuliuojantys arba atpalaiduojantys, priklausomai nuo kūdikio poreikių ir išsivystymo. Kūdikio masažo privalumai veikia mažylį keturiais skirtingais būdais:

 

Sąveika:
• Artimo ryšio kūrimas
• Verbalinis ir neverbalinis bendravimas
• Kokybiškas laikas
• Nedalomas dėmesys
• Švelniausias prisilietimas
• Meilė
• Tolerancija
Masažo metu mama skiria mažyliui nedalomą dėmesį, ko dažnai nepavyksta padaryti net žindant. Masažuojant dvi akys ir dvi rankos skiriamos tik kūdikiui, pakanka vos keleto ar keliolikos minučių per dieną, kad mažylio prieraišumo poreikis būtų patenkintas.
Palengvinimas:
• Gali padėti esant pilvuko diegliams
• Vidurių užkietėjimui
• Augimo skausmams
• Dantukų dygimo skausmams
• Jautrumas prisilietimui
Esant pilvuko diegliam, mokomės masažo judesių, kuriuos galima atlikti ir verkiančiam mažyliui. Yprastoje masažo rutinoje verkiančio kūdikio NIEKADA nemasažuojame. Tai turi būti smagus mamos ir vaiko laiko, kuriuo mėgaujasi abu.
Pagalba:
• Esant miego sutrikimams
• Normalizuoja raumenų tonusą
• Gerina lankstumą
• Moko gebėjimo nusiraminti vieniems
• Mažina streso lygį
• Didina mokėjimą atsipalaiduoti
• Smagus pozityvus laikas
Stimuliacija:
• Virškinimo sistemos
• Harmoninės sistemos
• Kvėpavimo bei
• Imuninės sistemos
• Kalbos vystymas
• Raumenų vystymasis
• Proto ir kūno suvokimas

 

Kūdikių masažas naudą teikia ne tik mažyliui, bet ir mamai. Geresnis kūdikio supratimas leis pasitikėti savimi kaip mama labiau, tokiu būdu gerinsite tėvystės įgūdžius ir atrasite kuo išskirtinis jūsų vaikas. Kiti privalumai tėvams:
• Ankstyvas tėčių įsitraukimas
• Streso harmono mažinimas
• Atsipalaidavimas
• Geresnis miegas
• Laktacijos stimuliacija
• Pogimdyminės depresijos mažėjimas ir
• Socialinis aspektas, kas labai svarbu, jei po keleto savaičių buvimo namuose po vaikelio gimimo mama ima jaustis ‚uždaryta‘, nesuprasta ir pavargusi. Grupinės paskaitėlės suteikia galimybę mamytėms rasti bendraminčių.
KŪDIKIŲ MASAŽO PAMOKĖLĖS ARBA APIE UŽSIĖMIMUS
Kūdikių masažas tai ypatingas sveiko prisilietimo menas, būdas susikalbėti su savo kūdikiu, parodyti, kad yra mylimas, lauktas bei gerbiamas ir, kad gali jaustis saugus savo pasaulyje. Tai nuostabus būdas tapti artimesniam su savo mažyliu emocine bei fizine prasme, vystant prisirišimą tarp mamos ir vaiko išliekantį visam gyvenimui. Saugus prieraišumas yra psichinę sveikatą saugantis veiksnys. Tėvai patys masažuoja savo kūdikį vadovaujantis specialia masažo rutina, kurioje sujungta Indiško, Švediško masažo judesiai, Refleksologijos technika ir šiek tiek švelnių jogos judesių.
Užsiėmimuose tik mama arba tėtis masažuoja kūdikį. Kūdikių masažas yra labai intymi artimo ryšio patirtis su kūdikiu, todėl Tarptautinė kūdikių masažo asociacija rekomenduoja, kad ja dalintųsi tik patys artimiausieji su kūdikiu.
Tinkamiausias amžius pradėti lankyti užsiėmimus yra 6-8 savaičių kūdikiai. Iki tol, kol jie pradeda šliaužti, o tai indiviadualu kiekvienam mažyliui.
Dažnai mamos nerimauja, kad mažyliai užsiėmimuose verks, bus neramūs. Tačiau pirmiausia – tai užsiėmimai skirti kūdikiams. Visi vaikai verkia, arba dauguma – tai jų bendravimo būdas. Užsiėmimams ‘vadovauja’ mažyliai, todėl mamoms dažnai primenu, kad pirmiausia jos turi atsižvelgti į kūdikių poreikius, gali maitinti, sūpuoti ir myluoti, jei to reikia. Prisitaikysime prie vaikučių ir masažuosime tada, kai jie tam bus pasirengę.
Kūdikio masažo nauda pogimdyvine depresija sergančioms mamoms yra įrodyta tyrimais.
Nieko tokio jei po vaikelio gimimo nesijaučiate pakylėta, taip jaustis po vaikelio gimimo yra visiškai normalu. Atėję į pamokėles galite sutikti bendraminčių su panašiomis bėdomis kaip ir Jūs. Kūdikių masažas yra svarbiausia veikla užsiėmimų metu, tačiau po to vaikiukai dažnai užmiega ir ateina mamų laikas. Geriam arbatą ir kalbam…apie viską. Dalinimasis patirtimi bei pokalbiai gali būti labai geras vaistas. Taip pat tyrimų metu įrodyta, kad kūdikių masažas padeda pakelti nuotaiką ir pagerinti pogimdyvine depresija sergančios mamos ir kūdikio santykius. Masažuojant savo kūdikį jūsų kūne išsiskiria harmonas oksitocinas. Dar jis žinomas kaip ‘meilės harmonas’ galintis pagerinti Jūsų savijautą ir nuotaiką. Registracija į užsiėmimus gali atrodyti kaip didelis žingsnis, bet pabandyti tikrai verta. Tai gali būti naudinga labiau nei Jums atrodo.
Visiškai normalu kūdikiems būti aktyviems ir žingeidiems ir stebėti kas vyksta aplinkui. Daugumą masažo judesių galima pritaikyti sėdinčiams mažyliui. Taip pat svarbu suprasti, kad jeigu Jūs tam tikru metu dalyvaujate užsiėmimuose dar nereiškia, kad ir kūdikis tuo pačiu metu bus nusiteikęs masažui. Jei taip nutiks, galite stebėti ir masažuoti kūdikiui tinkamesniu metu arba atlikti tik dalį masažo. Per penkis mūsų susitikimus tikrai bus pakankamai laiko išmokti viso kūno masažo judesius.

Visada jauskitės patogiai ir elkitės taip, kaip reikalauja kūdikis. Pamokėlėse ‘vadovauja’ mažyliai.
Tai penkių užsiėmimų ciklas, susitinkame kartą per savaitę. Vienos kūdikių masažo pamokėlės trukmė nuo vienos iki pusantros valandos priklausomai nuo grupelės dydžio. Grupelėse 4-8 mamytės su kūdikiais.

Instruktorė – Inga Ciesiūnė
www.kudikiu-masazas.lt

http://www.sveikaszmogus.lt/GYVENIMO_BUDAS-7139-Kudikiu_masazo_pamokeles_%E2%80%93_kursai_mamai_ir_kudikiui