Apie kūdikių masažą- portale VLMedicina
SkaitiniaiPrisilietimai kūdikystėje mus paverčia tuo, kuo esame užaugę
Akvilė Vitkauskaitė 2014 m. Rugsėjo 6 d., Šeštadienis
„Susijunkite su savo vaiku lyg širdis su širdimi. Lieskite juos savo rankomis, savo akimis ir savo širdimi…“, – sako Vimala McClure, Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos įkūrėja. Vienintelė šios asociacijos atstovė Lietuvoje Inga Ciesiūnė tikina, kad motinos prisilietimo galia begalinė. Masažo instruktorė pasakoja apie asmeninę patirtį masažuojant savo mažylius, vieninteles Lietuvoje kūdikių masažo pamokėles – kursus mamoms ir jų mažiesiems bei neįkainojamą masažo naudą kūdikiams ir sergančiosioms pogimdyvine depresija.
Naudojant švelnią stimuliaciją kartu su verbaline komunikacija mamos su kūdikiais dalinasi nuostabia patirtimi. Tomo Prėkšos nuotr.
Kūdikiai masažuojami nuo seniausių laikų
„Kūdikiai buvo masažuojami visais laikais įvairiose kultūrose visame pasaulyje tam, kad išvengtų ligų, tačiau tai buvo nedovanotinai pamiršta Vakarų kultūrose, ypač pokario metais“, – sako I. Ciesiūnė, Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos atstovė Lietuvoje. Kūdikių masažo specialistė pasakoja, kad apie kūdikių masažą „priminė“ amerikietė Vimala McClure, kuri būdama studente 1970-aisiais dirbo vargingiausiose Indijos vietovėse.
Vietos moterys masažuodavo savo mažylius ir tai buvo jų rutinos dalis, o teigiami prisilietimai mažyliams suteikdavo galimybę jaustis saugesniems ir mylimiems. Tai pati V. McClure įvertino tapusi motina ir su grupe bendraminčių 1981-aisiais įsteigė Tarptautinę kūdikių masažo asociaciją.
Pati patyrė naudą
„Apie kūdikių masažą sužinojau 2009-aisiais, kai gimė pirmasis sūnus, o man teko susidurti su įvairiais motinystės iššūkiais: sūnų kamavo pilvuko diegliai, jis buvo įsitempęs, sunkiai užmigdavo ir miegodavo labai trumpai“, – apie susidomėjimo kūdikių masažu priežastį pasakoja I. Ciesiūnė.
Moteris teigia, kad pradėjusi masažuoti mažylį labai greitai pastebėjo teigiamą poveikį: berniukas tapo ramesnis, mažiau įsitempęs, o pavargęs lengvai užmigdavo. „Masažas pakeitė mūsų kasdienybę, pagerino tarpusavio supratimą, o svarbiausia – jo ramus miegelis leido man iš tikrųjų mėgautis motinyste“, – dalinasi I. Ciesiūnė.
I. Ciesiūnė tiki, kad kartais užtenka tiesiog prisiglausti prie mažylio ir jis iškart atsipalaiduos ir bus laimingas. Asmeninio archyvo nuotr.
Prisilietimo galia
Įgytas Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos sertifikatas I.Ciesiūnei suteikia galimybę mokyti mamytes pačioms masažuoti savo vaikučius. I. Ciesiūnė pabrėžia, kad kūdikių masažas – tai ne gydymas ir ne kūdikių terapija.
„Mes aukštiname puoselėjamą artimą prisilietimą. Filosofai ir mokslininkai, tokie kaip D. Winnicot ar J. Bowly, pripažino, jog būdami kūdikiai mes pasąmonėje užfiksuojame pirmąsias savo patirtis ir jausmus. Ši ankstyvoji atmintis tampa pagrindu to, kaip mes elgiamės užaugę“, – tikina masažo instruktorė.
Dviejų vaikų mama teigia, kad naujagimiui būdinga sudėtinga prieraišumo sistema. Pašalinti nerimą ir suteikti saugumo jausmą gali tik pats artimiausias žmogus – mama, taigi kūdikis nuolat ieško būdų išlaikyti ją šalia savęs.
„Smagiai ir kokybiškai leisdamos laiką su mažyliais mamos augina jų pasitikėjimą savimi, mama ir aplinka. Per akių kontaktą, kvapą, balsą, prisilietimą, sūpavimą ir tiesiog glaudimą kuriame saugaus prieraišumo jausmą, kuris gali motiną ir vaiką išlaikyti artimus ne tik kūdikystėje, vaikystėje, bet ir kur kas ilgiau“, – tikina I. Ciesiūnė.
Mamos rankos daro stebuklus
Masažo instruktorė sako, kad mamos rankos gali padaryti stebuklus. „Jos gali ne tik nuraminti pilvuko diegliukus, pagerinti raumenukų tonusą ar atpalaiduoti juos įsitempusius, kartais užtenka tiesiog prisiglausti prie mažylio ir jis iškart atsipalaiduos ir bus laimingas“, – nuoširdžiai tiki I.Ciesiūnė.
„Stimuliuojantis augimą prisilietimas turi ilgalaikius privalumus ir gali turėti įtaką tam, kaip mes mąstome, kaip bendraujame su aplinkiniais ir svarbiausia – kaip mes vertiname patys save“, – sako ji.
http://www.vlmedicina.lt/2014/09/prisilietimai-kudikysteje-mus-pavercia-tuo-kuo-esame-uzauge/